Farmācijas uzņēmuma AS “Olainfarm” nodrošināto 1400 eiro stipendiju ikgadējā konkursā ieguvušas trīs Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Farmācijas fakultātes 4. kursa farmācijas studentes – Anete Vircava no Salaspils, Anna Novosada no Daugavpils un Jūlija Gurinoviča no Ventspils. “Olainfarm” stipendiju spožākajiem farmācijas studentiem piešķir jau 13. gadu, lai veicinātu izcilību Latvijas farmācijas nozarē.

Zināšanas farmācijā jauniešiem sniedz fantastiskas karjeras iespējas – sākot ar ļoti atbildīgo farmaceita darbu aptiekā, un beidzot ar darbu zinātnē, zāļu reģistrācijā un jaunu medikamentu izstrādē. Jauniešu interese par farmācijas jomu ir ārkārtīgi svarīga gan farmācijas nozares attīstībai, gan arī sabiedrības kopējai veselībai, jo farmaceits bieži ir pirmais cilvēks, pie kura vēršamies, ja ir kādas saslimšanas pazīmes vai vēlamies uzlabot savu veselību. Tāpēc esmu priecīgs par katru farmācijas studentu un īpaši gandarīts par viņu izcilajiem sasniegumiem studijās, kas ļaus veicināt izcilību Latvijas farmācijas nozarē,norāda Juris Bundulis, AS “Olainfarm” valdes priekšsēdētājs.

Visas trīs stipendiātes, kurām vidējā atzīme ir virs deviņām ballēm, farmaceita profesijā saista plašās darba iespējas un pētnieciskais darbs. Interese par nozari viņām radusies ģimenes ietekmē, jo veselības aprūpē strādā kāds no radiniekiem.

4. kursa studente Anete Vircava no Salaspils atzīst, ka mācību procesā galvenokārt paļaujas uz loģisko domāšanu un izpratni. Jau vidusskolas laikā viņu aizrāva ķīmija un bioloģija, un interesi par farmāciju veidojis arī vecākais brālis, kurš arī studējis šajā pašā nozarē. Izvēli noteikusi arī vēlme palīdzēt cilvēkiem. Anete atzīst, ka šobrīd viņu visvairāk saista darbs laboratorijā, tāpēc priecājas par iespēju jau tuvākajā laikā doties praksē “Olainfarm”, kas ļaus vēl labāk iepazīt zāļu ražošanas procesu, īpaši pētniecību, un palīdzēs viņai arī izlemt, kurā jomā specializēties. Līdztekus studijām viņa jau ieguvusi pirmo pieredzi pētniecībā, kopā ar kolēģiem veicot pētījumu RSU Farmācijas ķīmijas katedrā par jaunu zāļu saturošu hidrogelu sterilizācijas metodi. Tāpat viņa praktisko pieredzi iegūst, studijas apvienojot ar vecākās laborantes darbu Rīgas Stradiņa universitātē.

Savukārt 4. kursa farmācijas studentei Annai Novosadai no Daugavpils ir ne vien augstas sekmes studijās, bet viņa aktīvi darbojas arī Latvijas Farmācijas studentu asociācijā un pārstāv vietējo studentu intereses Eiropā. Annas interese par farmāciju veidojusies jau bērnībā, jo viņas mamma ir farmaceite. Paralēli mācībām Anna strādā Organiskās sintēzes institūta Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijā par laboranti un tieši šajā darbavietā nesen veikusi arī pētniecisko darbu, pētot Sigma-1 receptora lomu galvas smadzeņu darbības traucējumu attīstībā pēc galvas traumas. Par šo pētījumu viņa šogad ieguva pirmo vietu studentu konferencē farmakoloģijas novirzienā “Olainfarm” atbalstītā notikuma “RSU Research Week” ietvaros. Jauniete plāno turpināt studijas doktorantūrā, tās apvienojot ar farmaceita darbu aptiekā. Viņa nešaubās, ka to spēs, jo jau tagad veiksmīgi apvieno darbu laboratorijā ar studijām.

4. kursa studenti Jūliju Gurinoviču no Ventspils veselības aprūpes joma saista kopš bērnības, iedvesmojoties no mammas – ģimenes ārstes. Jūlija jau tagad apvieno studijas ar darbu aptiekā. Viņa ir gandarīta, ka, neskatoties uz to, ka ir vēl studente, viņai ir izdevies iegūt cilvēku uzticību un viņi labprāt vēršas pie viņas pēc padoma. Strādājusi gan aptiekā Ventspilī, gan aptiekās Rīgā, secinot, ka farmaceita darbā ļoti svarīga ir empātija. Viņa uzskata, ka kopumā sabiedrība nepietiekami novērtē farmaceita profesiju un farmaceitu plašās zināšanas par medikamentiem, to iedarbībām, lietošanu un medikamentu gatavošanu.

“Olainfarm” stipendijas RSU Farmācijas fakultātes studentiem piešķir kopš 2011. gada. Konkurss stipendijām tiek rīkots kopīgi ar RSU Absolventu asociāciju, izvērtējot gan jauno farmaceitu atzīmes, gan arī studentu sniegumu pētniecībā un zinātnē. Stipendijas mērķis ir finansiāli atbalstīt talantīgākos studentus, kā arī dot iespēju iepazīties ar karjeras iespējām nozarē un uzņēmumā jau studiju laikā. “Olainfarm” katru gadu piešķir trīs stipendijas RSU Farmācijas fakultātes pēdējo gadu studentiem, kā arī nodrošina prakses iespējas. Stipendiāti tiek noteikti konkursa kārtībā, vidējai atzīmei jābūt virs 7,5 ballēm.

Veicinot ķīmijas un farmācijas industriju attīstību, “Olainfarm” izveidojis arī stipendiju topošajiem ķīmijas skolotājiem, ko šogad pasniedza pirmo reizi. “Olainfarm” jauno ķīmijas pedagogu atbalstā turpmākos piecus gadus investēs 75 000 eiro.