Šā gada 30.novembrī pulksten 13.00 interesenti ir aicināti sekot līdzi Delfi.lv tiešraidē ekspertu prezentācijām un diskusijai “Medikamentu un veselības aprūpes pieejamība Latvijā”.Par iespējamajiem risinājumiem un nākotnes perspektīvām veselības aprūpe un farmācijā runās un diskutēs Latvijā pazīstami nozaru pārstāvji.

Ekspertu prezentācijas un diskusijas programmā:

  • Ieskats galvenajās veselības aprūpes problēmās no pacienta un ārsta perspektīvas – Ilze Aizsilniece, Latvijas Ārstu biedrības prezidente.
  • Iedzīvotāju aptaujas rezultāti par veselības aprūpes un medikamentu pieejamību Latvijā – Kristīne Jučkoviča, Latvijas Farmaceitiskās aprūpes asociācijas izpilddirektore.
  • Medikamentu tirgus attīstība Latvijā, AS “Olainfarm” jaunie medikamenti un vietējo ražotāju loma kopējā zāļu pieejamības sistēmā – Juris Bundulis, AS “Olainfarm” valdes priekšsēdētājs.
  • Savlaicīgas diagnostikas pieejamība, pakalpojumu attīstība un nozīme visos efektīvas veselības aprūpes posmos – Stella Lapiņa, SIA “Veselības centru apvienība” un SIA “Centrālā laboratorija” valdes priekšsēdētāja.
  • AS “Olainfarm” kā vietējā medikamentu ražotāju attīstības stratēģija un loma zāļu pieejamības nodrošināšanā Latvijā, kā arī kopējā ekonomikā – Jānis Buks, AS “Olainfarm” padomes priekšsēdētājs.
  • Sabiedrības veselības pamatnostādnēs 2021.-2027.gadam jau secināts, ka veselības aprūpes pieejamību ietekmē tai nepietiekamais valsts finansiālais atbalsts un augstais pacientu tiešo maksājumu līmenis, kas ir būtiski šķēršļi savlaicīgai un uz indivīdu vērstai veselības aprūpei, kad tā nepieciešama. Rindas pie valsts apmaksātiem speciālistiem un pat ģimenes ārstiem ir viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ cilvēki novēloti vēršas pie ārsta, kas ietekmē gan tālāko ārstēšanas procesu, gan arī pacientu izmaksas. Līdztekus pakalpojumu pieejamībai, aktualizējušies arī jautājumi par medikamentu pieejamību Latvijas pacientiem, ko ietekmē dažādi faktori, tostarp, tas, ka vietējā tirgū Latvijas zāļu tirgotāju īpatsvars sasniedz vien ~5%, kamēr pārējo daļu veido importētie medikamenti.